Stary samochód – sprzedaż czy złomowanie?

Wielu posiadaczy starych samochodów zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie ich sprzedaż, czy złomowanie. Należy pamiętać, że jedyną legalną metodą, która pozwala na wycofanie samochodu osobowego z ruchu, jest złomowanie w jednej ze Stacji Demontażu Pojazdów. W przeciwnym razie możemy liczyć się z karami finansowymi czy konsekwencjami prawnymi. Jednocześnie warto pamiętać, że stary samochód – nawet jeśli jest wysłużony – można sprzedać. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, jakich formalności należy dopilnować.

Złomowanie – kiedy się na nie zdecydować?

Jeśli samochód nie jest dużej wartości, uległ znaczącej awarii, a jej usunięcie jest zwyczajnie nieopłacalne, pozostaje jego złomowanie w licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Część podzespołów można sprzedać na rynku wtórnym, natomiast reszta jest odpowiednio utylizowana.

Samochód, który oddajemy na złom, nie musi być sprawny. Należy jednak pamiętać o dołączeniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, umowę kupna, czytelny numer VIN.

Zaletą jest fakt, że otrzymujemy gotówkę, jest to jednak niewielka kwota. Zależy głównie od masy własnej. Początkowo warto sprawdzić, na jaką kwotę możemy liczyć. W internecie dostępne są kalkulatory, które pozwolą ustalić sumę.

Sprzedaż starego samochodu

Inną legalną metodą, pozwalającą na pozbycie się starego samochodu, jest jego sprzedaż. Plusem jest to, że możemy liczyć na większą kwotę niż w przypadku złomowania. Samochód musi być jednak sprawny, tak, aby możliwa była jego dalsza eksploatacja przez następnego użytkownika.

Warto w tym celu udać się do sprawdzonego komisu, który skupuje używane samochody. Sprzedaż starego auta to także możliwość zarobienia na nowy pojazd.

Skupy samochodów dokonują zakupu używanego auta, płacąc gotówką lub w późniejszym terminie przelewem na konto. Nie musimy czekać miesiącami, aż kupimy nowe, wymarzone auto. Nie ma także konieczności zaciągania kredytu bankowego, by uzupełnić brakującą kwotę do kupna nowego samochodu. Wiele osób potrzebuje pojazdu na co dzień, by np. dojeżdżać do pracy, dlatego nie musimy także korzystać z komunikacji miejskiej w czasie, gdy samochód stoi w komisie.

Zanim jednak zdecydujemy się na sprzedaż auta, warto rozważyć następujące aspekty:

  • jak szybko chcemy się pozbyć starego samochodu,
  • czy potrafimy odpowiednio przygotować pojazd do sprzedaży,
  • czy dysponujemy czasem, który trzeba poświęcić na przygotowanie auta do sprzedaży.