Skup aut – jakie dokumenty są potrzebne?

Nie ulega wątpliwości, że polski rynek motoryzacyjny jest mocno nasycony. Sprzedaż samochodu nie należy do najłatwiejszych. Wpływ ma zarówno import aut zza granicy, jak i korzystne rozwiązania leasingowe dla firm i osób fizycznych. To dlatego na rynku powstaje wiele firm, które zajmują się skupem aut. Dla klienta jest to niezwykle korzystne, gdyż otrzymuje gotówkę od ręki.

Na czym polega sprzedaż auta w skupie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym polega tak naprawdę szybka sprzedaż samochodu w skupie i jak przebiega. Firma, która prowadzi skup aut, przeważnie kupuje auta na własny rachunek. W praktyce oznacza to, że sprzedaż samochodu przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku sprzedaży auta osobie prywatnej. Podpisuje się standardową umowę kupna-sprzedaży oraz przeniesienia własności samochodu.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest otrzymanie gotówki od ręki lub możliwość wpłaty na konto bankowe w przypadku osób fizycznych. Jak głosi art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy są zobowiązani do dokonywania lub przyjmowania płatności za pomocą rachunku bankowego, gdy:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 złotych.

Sprzedaż samochodu osoby fizycznej

Jeśli sprzedawane auto posiada więcej niż jednego właściciela, podczas sprzedaży powinni być obecni wszyscy właściciele pojazdu. Zabieramy ze sobą dokumenty tożsamości. Jeżeli któryś z właścicieli nie będzie mógł być obecny przy sprzedaży samochodu, może wystawić pełnomocnictwo drugiemu współwłaścicielowi. W przypadku, gdy jest to osoba z najbliższej rodziny, np. matka, brat, siostra, ojciec, wystarczy zwykłe pełnomocnictwo. W przypadku dalszej rodziny lub obcej osoby, musimy posiadać pełnomocnictwo notarialne.

Sprzedaż samochodu firmowego

Jeśli chcemy sprzedać firmowe auto, przeważnie dokonuje się tego na podstawie faktury VAT lub VAT marża. Faktura musi być koniecznie wystawiona przez osobę do tego upoważnioną. Skup aut powinien otrzymać oryginał faktury.

Jeśli chodzi o kupno samochodu dopiero wykupionego z leasingu, kupującemu koniecznie trzeba przekazać oryginał faktury wykupu auta z leasingu, dokumenty poświadczające zakończenie leasingu, potwierdzenie przelewu, który reguluje płatność za fakturę sprzedaży z leasingu, wszelkich innych pism z firmy leasingowej. Podczas sprzedaży trzeba mieć również dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, komplety kluczy lub pilotów.