Kiedy najlepiej sprzedać auto, by otrzymać za nie jak najwięcej?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest prosta: jak najprędzej od jego zakupu. Jednak logiczne jest, że właściciel chce się nacieszyć nowo kupionym autem jak najdłużej. Istnieje kilka mądrości mówiących o tym, kiedy jest najlepsza pora na sprzedaż samochodu – nawet do skupu. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Złota zasada sprzedaży samochodu

Takowa istnieje, ma się całkiem nieźle w praktyce i głosi ona tak: samochód najlepiej sprzedać wówczas, gdy koszty jego ewentualnej naprawy znacznie wrosną. Najczęściej dzieje się to po 5 latach jego użytkowania. Wtedy warto pomyśleć o nowym aucie i sprzedaży obecnego po najwyższej z możliwych do ugrania cen. Nie poleca się natomiast sprzedawać auta po 2 latach użytkowania. Po pierwszym roku auto traci na wartości około 25%, a po drugim – znowu kolejne 20%.

Co wpływa na wartość auta?

Na cenę używanego auta ma wpływ kilka czynników:

Wyposażenie. Logiczne jest, że im auto jest lepiej wyposażone, to jego wartość ogólna wzrasta. Zwykle cena powiększa się o wartość pojedynczych udogodnień, o ile jest w pełni sprawne. Na co najczęściej zwracają uwagę nowi właściciele oraz skup samochodów? Będą to z pewnością ABS, poduszki powietrze, ESP, wspomaganie kierownicy i klimatyzacja, a także instalacja gazowa. Nie opłaca się wyposażać natomiast samochodu w elektrycznie regulowane szyby i lusterka, radiomagnetofon czy haki holownicze – nie podnosi to wartości samochodu i nie sprawia, że auto staje się atrakcyjniejsze dla nowego nabywcy.

Bezwypadkowość. Rzecz jasna samochód bezwypadkowy jest o wiele więcej warty niż samochód wypadkowy i właśnie takie przede wszystkim doceniają skupy samochodów.

Zmiany techniczne w nowych modelach. Wprowadzenie nowego modelu i face-lifting mają duży wpływ na spadek wartości modelu nieodświeżonego, który automatycznie staje się „przestarzały”.

Promocje wprowadzane przez dilerów. Wysoka lub długofalowa promocja na dany model może nawet spowodować spadek wartości na poziomie 35-40% w pierwszych 9-12 miesiącach użytkowania samochodu.

Pamiętaj!

Samochody, które najwięcej i najczęściej tracą na swojej wartości, zalicza się do aut luksusowych lub wyższej klasy. To samo dotyczy pojazdów usterkowych, które wymagają częstych i drogich napraw. Najmniej na wartości z kolei tracą auta 2-drzwiowe i 3-drzwiowe z ekonomicznym silnikiem.