Jak wygląda oddanie samochodu do skupu aut?

Oddanie samochodu do auto skupu to coraz popularniejsza forma sprzedaży pojazdu. Nic dziwnego – charakteryzuje się szeregiem korzyści dla obu stron. Jak wygląda transakcja sprzedaży samochodu w skupie i jakie dokumenty należy mieć przy sobie w tym momencie? Podpowiadamy.

Na czym polega sprzedaż samochodu do auto skupu?

Kontakt i wstępna wycena

Pierwszym krokiem ze skupem jest oczywiście skontaktowanie się z nim za pomocą maila lub telefonu. W tej rozmowie należy pokrótce przedstawić swoje auto i umówić się na spotkanie. Możesz też zrobić wstępną wycenę samochodu na własną rękę, aby mieć porównanie z wyceną ze skupu.

Spotkanie w skupie

Po wybraniu daty przychodzi czas na spotkanie. Wówczas następuje przegląd samochodu i rozmowa na temat wszystkich aspektów związanych ze sprzedażą. Pamiętaj, by uczestniczyli w nim wszyscy właściciele pojazdu.

Końcowa wycena

Na spotkaniu ustalana jest także cena, za którą skup zdecyduje się odkupić od Ciebie samochód. Pomaga w tym profesjonalny rzeczoznawca, który dokonuje wyceny auta na miejscu, po wcześniejszym przeglądzie.

Umowa i finalizacja sprzedaży

Jeśli ostateczna cena jest już ustalona, pozostaje zatem finalizacja sprzedaży na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Skup wypłaca sprzedającemu ustaloną sumę pieniędzy „od ręki”. O ile w przypadku osób fizycznych płatność gotówką może być dokonana bez względu na kwotę, o tyle w przypadku przedsiębiorców płatności powyżej 15 tysięcy złotych mogą zostać przekazane jedynie na rachunek bankowy (zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Sprzedaż samochodu firmowego

W przypadku sprzedaży samochodu firmowego sprzedaż następuje najczęściej na podstawie faktury VAT. Faktura musi zostać wystawiona przez osobę upoważnioną do tej czynności. Oryginał faktury otrzymuje kupujący, czyli skup aut.

Jakie dokumenty należy mieć podczas sprzedaży pojazdu w skupie aut?

Właściciel pojazdu zobowiązany jest mieć podczas transakcji:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • polisę OC,
    wszystkie komplety kluczy lub pilotów.

W przypadku sprzedaży samochodu poleasingowego należy przekazać skupowi:

  • oryginał faktury wykupu samochodu z leasingu,
  • dokumenty potwierdzające zakończenie leasingu,
  • potwierdzenie przelewu regulującego płatność za fakturę sprzedaży z leasingu,
  • inne dokumenty od firmy leasingowej (jeśli są).