Jak sprzedaż wysłużony samochód bez ryzyka?

Jak wiadomo, każdy samochód z czasem się zużywa, dlatego pojawia się potrzeba kupna nowego pojazdu. Należy się jednak zastanowić, w jaki sposób pozbyć się dotychczas używanego auta. Jeśli pojazd jest bardzo wysłużony, naturalnym procesem jest jego złomowanie. W momencie, gdy samochód może posłużyć jeszcze kolejnemu właścicielowi, dobrą praktyką jest sprzedanie go do komisu.

Umowa komisu

Jeśli nie chcemy samodzielnie konstruować ofert, zamieszczać ogłoszeń lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, warto skorzystać z komisu. Nie musimy wtedy martwić się o sprzedaż. Warto jednak zadbać o swoje interesy, zanim oddamy pojazd na komisowy parking. Konieczne będzie zawarcie umowy, czyli pewnej formy pośrednictwa handlowego. Komisant zobowiązuje się wobec komitenta, że sprzeda określony pojazd na jego rachunek, lecz we własnym imieniu. Stroną docelowej umowy sprzedaży jest komisant i nabywca auta. Po podpisaniu umowy, komisant przekazuje komitentowi sumę, którą otrzymał za sprzedany pojazd. Właściciel komisu oczywiście otrzymuje prowizję.

Zalety sprzedaży auta w skupie

Dobrym wyborem będzie także oddanie auta do skupu. Nie musimy samodzielnie szukać nabywcy. Po prostu sprzedajemy pojazd i otrzymujemy za niego pieniądze, które możemy wykorzystać na zakup nowego samochodu.

Ogromnym plusem skupów jest także kompleksowość usług. Zajmują się one skupowaniem praktycznie każdych samochodów – powypadkowych, w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym, prawie nowych, używanych. Sprzedaż uszkodzonego samochodu na własną rękę byłaby w zasadzie niemożliwa.

W przeciwieństwie do komisów, oddanie auta do skupu, wiąże się także ze sporym zyskiem – nawet w przypadku niesprawnego pojazdu. Należy jednak poinformować pracowników skupu o wszelkich wadach. W razie potrzeby, samodzielnie przetransportują oni auto na lawecie.

Jeśli chodzi o wycenę samochodu, w przypadku skupów również możemy liczyć na sporo zalet. W skupach wyceny dokonuje się z uwzględnieniem wielu aspektów – pod uwagę brany jest rocznik, stan techniczny samochodu, ale także sentyment właścicieli. Jeśli ktoś prowadzi skup z pasją, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód może mieć dla właściciela dużą wartość sentymentalną – nawet wtedy, gdy jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Skupy cieszą się coraz większą popularnością, dlatego liczba ich zwolenników stale rośnie. Co więcej, ze skupów coraz częściej korzystają firmy, szkoły jazdy czy nawet wypożyczalnie samochodów. Warto sprawdzić ofertę, jeśli rozważamy wymianę pojazdu.