Gdzie lepiej sprzedać samochód – w komisie czy w skupie?

Chcesz sprzedać swój samochód i zastanawiasz się, czy opłacalniej (nie tylko pod względem finansowym) będzie to zrobić w skupie aut czy w komisie? Bierzemy najważniejsze czynniki pod uwagę i porównujemy oba miejsca. Zobacz nasze zestawienie i rozwiej wątpliwości!

Pieniądze i związany z nimi czas trwania sprzedaży

Na pierwszy ogień bierzemy pod lupę otrzymane pieniądze i związany z nimi czas trwania transakcji, bo – nie ukrywajmy – to zapewne najważniejsza dla Ciebie kwestia. Przy sprzedaży samochodu w skupie gotówkę otrzymujesz „od ręki”, ponieważ w momencie podpisania umowy samochód zostaje sprzedany skupowi (chyba że jesteś przedsiębiorcą, to wtedy pieniądze muszą zostać wysłane przelewem bankowym – nie zmienia to jednak faktu, że niezwłocznie). Inaczej jest w przypadku komisu, który jest tylko pośrednikiem pomiędzy Tobą, a kupującym. Dlatego musisz poczekać na to, aż ktoś kupi Twój samochód w komisie. Dopiero wtedy otrzymasz zapłatę. Ile to trwa? Trudno powiedzieć – może nawet kilkanaście dni!

Prowizja

Skup nie pobiera żadnej prowizji przy sprzedaży samochodu. Komis z kolei owszem – nie zakupi od Ciebie samochodu po cenie rynkowej, ponieważ musi naliczyć swoją prowizję (w ten sposób zarabia). Im droższy samochód chcesz sprzedać, tym większy procent zostanie pobrany. Czasem koszty prowizyjne mogą być liczone nawet w tysiącach złotych.

Wycena samochodu

Wycena sprzedawanego samochodu to czynność, która odbywa się tylko w auto skupach. Komisy rzadko oferują taką usługę, a jeśli już – to najczęściej płatną. Skup natomiast dokona takiej wyceny za darmo, w ramach transakcji, i to przy udziale profesjonalnego rzeczoznawcy.

Wniosek?

Wniosek jest prosty i tylko jeden: bardziej opłaca się sprzedać samochód w skupie! Jest to proces szybszy, bardziej sprawiedliwy i opłacalny finansowo. Z pewnością będziesz zadowolony z takiego wyboru!